RAGDOLL

Povaha

Ragdollové jsou velmi klidní, mají poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu. Jsou to vysloveně trpělivé kočky, které se raději stáhnou do ústraní, než aby škrábaly či kousaly. Velmi rády se nechávají hladit, milují mazlení i jemné kartáčování srsti.
Je to nesmírně inteligentní, elegantní, stále dobře naladěná kočka, nevnucuje se, neobtěžuje. Je snadno vychovatelná, snadno pochopí, jaké chování je nežádoucí a bez problémů od něj upustí. Její závislost na pánovi připomíná až psí oddanost.
Ragdollové jsou kočky vysloveně vázané na lidi, nemají rady samotu. Není problém nechat je doma několik hodin samotné, ale kdo bývá často celý den mimo domov, měl by své kočce umožnit kontakt s jinými kočkami, aby se jejich čekání na pána dalo zkrátit společnou hrou. Většina zástupců tohoto plemene je totiž velmi snášenlivá a sociální, což je dobrý předpoklad pro soužití s ostatními kočkami, nebo třeba i psy či jinými zvířecími obyvateli domácnosti. I když vaši přítomnost mu to rozhodně nenahradí. Samotou či nezájmem svého páníčka velmi trpí. Ani velké změny nepřirůstají ragdollům k srdci. Často se stává, že se v rodině více fixují na jednu osobu, která je jejich právoplatným pánem, nicméně ostatní členy rodiny plně akceptují, cítí se ve fungujícím rodinném prostředí velmi dobře.
Ragdollové jsou velice zvědavé, nápadité a hravé kočky.  Mají velký zájem o okolí. Spousta ragdollů velmi ráda aportuje různé předměty. 
Ragdoll jako každá kočka potřebuje pro svou zábavu dostatek pozornosti, zábavné hračky, neodmyslitelně škrabadlo (čím vyšší tím lepší), pohodlný pelíšek, dostatečně velký záchůdek, kvalitní stelivo, dobré krmivo, náruč svého páníčka a jeho láskyplnou duši.

 

Péče
Péče o ragdolla je vesměs shodná s péčí o jakoukoliv polodlouhosrstou kočku. Péče o srst ragdollů není tak náročná jako u koček perských.
Hedvábně jemná a polodlouhá srst ragdollů se jen velmi zřídka zacuchává. Stačí když jednou až dvakrát týdně vykartáčujeme nebo vyčešeme uvolněné chlupy hrubým hřebenem. Pravidelné, ale šetrné česání udrží srst v optimální kondici po celý rok. Česání a kartáčování zcela závisí na idividuálním stavu srsti zvířete. Většina ragdollů jemné kartáčování miluje. 
 Mnoho vystavovatelů ragdolly několik dní před výstavou koupe, možností je také použití neparfémovaného pudru. Vetřete jej dobře do srsti, aby se na něj mohla navázat nečistota a přebytečná mastnota, a pak ho pečlivě vykartáčujte jemným kartáčkem. 
Pro udržení krásné srsti nestačí jen vnější péče – základem musí být kvalitní výživa. Nešetřete tedy na této položce, dopřejte svému miláčkovi superpremiová krmiva, s dostatečným obsahem vitamínů, minerálů, esenciálních kyselin a dalších potřebných složek.Je třeba věnovat pozornost výběru krmiva nejen co do kvality, ale také struktury. Protože je ragdoll velké plemeno, příjem větších granulí má vliv na zdraví zubů a omezení výskytu zubního kamene. 
Ostatní péče, ať už o oči, uši či drápky je stejná jako u ostatních plemen.
Ragdoll se může bez problémů chovat v bytě zařízeném dle kočičích potřeb. Vzhledem k jeho poddajnému charakteru a velké důvěře k lidem a zvířatům není vhodné, aby se sám volně pohyboval venku. Ale venkovní zabezpečený výběh určitě ocení.

Vzhled

Ragdollové jsou velké, masivně stavěné kočky s dlouhým dobře osvaleným tělem. 
Hlava je posazena na krátkém, ale silném krku. Je klínovitá, střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu. Nos by měl vykazovat mírný oblouk v horní třetině. Uši jsou středně velké a mají široký kořen a zaoblené špičky. Jsou umístěny daleko od sebe a nakloněny mírně dopředu. Barva očí je vždy modrá, čím intenzivnější, tím lepší. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Dlouhý ocas má středně silný kořen a směrem ke konci se ztenčuje. Ocas je dobře osrstěný a huňatý.
Srst ragdollů je středně dlouhá. Standard požaduje měkkou a hedvábnou texturu.V oblasti krku je srst nejdelší a lemuje zevní obrys obličeje. 
Koťata ragdollů se však rodí zcela bílá, po dvou až pěti dnech se začnou vybarvovat. Barva těla ragdollů tmavne s přibývajícím věkem. 
Vývoj ragdolla je pomalý. Až ve věku tří až čtyř let dosahují tělesné zralosti a stejně tak v tomto věku je teprve ukončen jeho barevný vývoj. Nádherně modré oči mají od narození. Kočky jsou nápadně menší než kocouři. Zatímco kocouři mohou vážit 7 - 9 kg, kočky dosahují váhy jen 4 - 7 kg.

 

Zbarvení

 Ragdoll se vyskytuje ve třech varietách:

•   Mitted-   Od brady, přes náprsenku, hruď se táhne celou spodní částí těla až k ocasu bílý nepřerušovaný pruh. Obličejová maska, uši a ocas jsou výrazně zbarvené  a ladí s barvou těla. Tlapky jsou vybarvené, ale musí mít bílé ponožky.. Polštářky na tlapkách jsou růžové. Bílé zrcadélko na nose se považuje za atraktivní. Od 1. 7. 07 jsou povoleny tmavé fleky na zadních ponožkách a bílé flíčky v oblasti nosu.)

•    Bicolor-  Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bíle obrácené V, začíná na čele, táhne se přes nos, na zadní stranu brady, přičemž nesmí přesáhnout vnější hranu oka. Na zádech je povolen bílý flek. Nohy a břicho jsou bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být vždy růžové.

•    Colorpoint -  Maska, uši, tlapky a ocas mají být výrazně zbarvené a ladit s barvou těla. Náprsenka, hruď a břicho jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu - břišní flek je povolen. Ragdoll s tímto zbarvením nesmí mít žádné bílé skvrny. Nos a polštářky tlapek jsou tmavé jako barva odznaků. 

Ragdoll se uznává v barvách:

•    seal - černohnědá
•    chocolate - čokoládová
•    blue - modrá
•    lilac - lilová
•    od 1. 1. 2005 nově uznané barvy: red - červená, creme - krémová, lynx - s kresbou, tortie - želvovinová, torbie - želvovinová s kresbou